Skip to main content

Artykuły dotyczące koncentratorów tlenowych

Jak używać koncentratora tlenu?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc, dysplazja oskrzelowo-płucna, mukowiscydoza, zwłóknienie płuc, niewydolność oddechowa czy dychawica oskrzelowa to choroby, w trakcie których może niezbędne okazać się stałe korzystanie z koncentratora tlenu. Oprócz wyżej wymienionych chorób związanych z układem oddechowym stałego podawania tlenu wymagają schorzenia kardiologiczne: sercowe bóle w klatce piersiowej, niewydolność krążenia, zwłóknienie mięśnia sercowego, dusznica bolesna, nadciśnienie tętnicze oraz niedociśnienie.

Top 10 koncentratory tlenu

Koncentrator tlenu - podstawowe informacje

Koncentrator tlenu jest to niewielkich rozmiarów skrzynka, która służy do dostarczania pacjentowi, posiadającemu problemy z oddychaniem, niezbędnej ilości tlenu. Sprzęt korzysta z tlenu (21%), azotu (78%) i pozostałych gazów (1%) znajdujących się w środowisku naturalnym. Następnie oczyszcza i eliminuje składniki powietrza, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi. W ten sposób powstaje naturalny tlen o stężeniu przekraczającym 90 %.

Koncentrator może pracować nawet całą dobę. W trakcie jednominutowego dostarczania do organizmu chorego trafia od 0,5 aż do 5 litrów czystego tlenu. W przeciwieństwie do stosowanych butli aparaty są zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywą, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych.

Koncentrator tlenu - sposób użycia

Koncentrator tlenu dostępny jest w wersji stacjonarnej i przenośnej. Po podłączeniu do prądu należy uzupełnić wodę w zbiorniku nawilżacza. Jest to konieczne jeżeli sprzęt będzie często używany. Ma to zapobiegać wysuszaniu śluzówki. Następnie trzeba włączyć koncentrator i zaprogramować do żądanego poziomu przepływu tlenu. Jego stan powinien uprzednio zostać ustalony z lekarzem pulmonologiem. Tlen może być dostarczany pacjentowi dzięki masce lub wąsom tlenowym.

Koncentrator tlenu - czas trwania terapii

Jest ona uzależniona od stopnia zaawansowania choroby, na jaką cierpi pacjent. Tlenoterapia, która jest u niego stosowana zawsze musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Nie zaleca się samodzielnego implikowania sobie tlenu. W bardziej zaawansowanych przypadkach może wystąpić konieczność stosowania leczenia dwunastogodzinnego a nawet dwudziestoczterogodzinnego.

Koncentrator tlenu - prawidłowe ustawienie przepływu

Dla każdego pacjenta dawka przepływu tlenu jest indywidualnie ustalana przez lekarza przeprowadzającego terapię. Najbardziej optymalna ilość to 1,5 litra na minutę.

Koncentrator tlenu - woda do nawilżacza

Do stosowania najlepsza będzie woda destylowana, którą można kupić zarówno na stacji benzynowej, jak i w dużych sklepach. Nie zaleca się stosowania zwykłej wody kranowej, ponieważ powstający w wyniku nieprzefiltrowania osad może doprowadzić do zapchania końcówki. Wodę należy wymieniać regularnie.

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego sprzętu, odwiedź ranking najlepszych koncentratorów tlenu, gdzie wymieniono popularne modele, docenione przez pacjentów. Widnieją tam zarówno koncentratory tlenu stacjonarne, jak i przenośne. 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.