Jak używać koncentratora tlenu?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc, dysplazja oskrzelowo-płucna, mukowiscydoza, zwłóknienie płuc, niewydolność oddechowa czy dychawica oskrzelowa to choroby, w trakcie których może niezbędne okazać się stałe korzystanie z koncentratora tlenu. Oprócz wyżej wymienionych chorób związanych z układem oddechowym stałego podawania tlenu wymagają schorzenia kardiologiczne: sercowe bóle w klatce piersiowej, niewydolność krążenia, zwłóknienie mięśnia sercowego, dusznica bolesna, nadciśnienie tętnicze oraz niedociśnienie.
Koncentrator tlenu - podstawowe informacje
Koncentrator tlenu jest to niewielkich rozmiarów skrzynka, która służy do dostarczania pacjentowi, posiadającemu problemy z oddychaniem, niezbędnej ilości tlenu. Sprzęt korzysta z tlenu (21%), azotu (78%) i pozostałych gazów (1%) znajdujących się w środowisku naturalnym. Następnie oczyszcza i eliminuje składniki powietrza, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi. W ten sposób powstaje naturalny tlen o stężeniu przekraczającym 90 %.
Koncentrator może pracować nawet całą dobę. W trakcie jednominutowego dostarczania do organizmu chorego trafia od 0,5 aż do 5 litrów czystego tlenu. W przeciwieństwie do stosowanych butli aparaty są zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywą, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych.
Koncentrator tlenu - sposób użycia
Koncentrator tlenu dostępny jest w wersji stacjonarnej i przenośnej. Po podłączeniu do prądu należy uzupełnić wodę w zbiorniku nawilżacza. Jest to konieczne jeżeli sprzęt będzie często używany. Ma to zapobiegać wysuszaniu śluzówki. Następnie trzeba włączyć koncentrator i zaprogramować do żądanego poziomu przepływu tlenu. Jego stan powinien uprzednio zostać ustalony z lekarzem pulmonologiem. Tlen może być dostarczany pacjentowi dzięki masce lub wąsom tlenowym.
Koncentrator tlenu - czas trwania terapii
Jest ona uzależniona od stopnia zaawansowania choroby, na jaką cierpi pacjent. Tlenoterapia, która jest u niego stosowana zawsze musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Nie zaleca się samodzielnego implikowania sobie tlenu. W bardziej zaawansowanych przypadkach może wystąpić konieczność stosowania leczenia dwunastogodzinnego a nawet dwudziestoczterogodzinnego.
Koncentrator tlenu - prawidłowe ustawienie przepływu
Dla każdego pacjenta dawka przepływu tlenu jest indywidualnie ustalana przez lekarza przeprowadzającego terapię. Najbardziej optymalna ilość to 1,5 litra na minutę.
Koncentrator tlenu - woda do nawilżacza
Do stosowania najlepsza będzie woda destylowana, którą można kupić zarówno na stacji benzynowej, jak i w dużych sklepach. Nie zaleca się stosowania zwykłej wody kranowej, ponieważ powstający w wyniku nieprzefiltrowania osad może doprowadzić do zapchania końcówki. Wodę należy wymieniać regularnie.
Jaki koncentrator tlenu wybrać?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego sprzętu, odwiedź ranking najlepszych koncentratorów tlenu, gdzie wymieniono popularne modele, docenione przez pacjentów. Widnieją tam zarówno koncentratory tlenu stacjonarne, jak i przenośne.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Top 10 przenośnych koncentratorów tlenu w 2023 roku
-
Jakie wymagania musi spełnić wypożyczalnia sprzętu medycznego?
-
Czy warto wypożyczyć koncentrator tlenu?
-
Jak używać koncentratora tlenu?
-
Jak koncentratory tlenu mogą poprawić jakość Twojego życia w 7 dni?
Najnowsze wpisy:
-
Jakie wymagania musi spełnić wypożyczalnia sprzętu medycznego?
-
Jak prawidłowo dbać o koncentrator tlenu? Poznaj praktyczne wskazówki!
-
Jak koncentratory tlenu mogą poprawić jakość Twojego życia w 7 dni?
-
Top 10 przenośnych koncentratorów tlenu w 2023 roku
-
Czy warto wypożyczyć koncentrator tlenu?