Skip to main content

Artykuły dotyczące koncentratorów tlenowych

Czy warto wypożyczyć koncentrator tlenu?

Dodaj komentarz

Tlenoterapia stosowana jest z sukcesami u osób z niewydolnością oddechową, zarówno przewlekłą, jak i tą, która przybiera ostrą postać, jak np. w przebiegu Covid-19. Osoby, zmagające się z tego rodzaju problemami, nie mogą dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości tlenu. Zapotrzebowanie na życiodajny gaz może zostać uzupełnione dzięki koncentratorom tlenu, które mogą być wykorzystywane również w warunkach domowych.

Stosowanie koncentratora tlenu w warunkach domowych

Osoby, które zmagają się z chorobami płuc, bardzo często korzystają z pomocy koncentratora tlenu w warunkach domowych. Nic dziwnego, bo przy tego typu schorzeniach nawet krótki spacer spowodować może wzrost zapotrzebowania na tlen. Domowy koncentrator tlenu stanowi pierwszą pomoc w przypadku, gdy organizm potrzebuje dużo więcej życiodajnego gazu, niż potrafią dostarczyć go płuca. Urządzenie to znacznie poprawia jakość życia, zmniejszając przytłaczające uczucie duszności i zapobiegając zapaści. To niezastąpione rozwiązanie w przypadku takich schorzeń, jak np. niewydolność oddechowa, czy też Covid-19. Terapia tlenowa powinna być zastosowana, gdy poziom saturacji wynosi mniej, niż 90%.

Co warto wiedzieć o koncentratorach tlenu?

Koncentrator tlenu to bezpieczniejsza alternatywa dla butli, w których tlen znajduje się pod dużym ciśnieniem. Pobiera on gaz z otoczenia, które stanowi jego niewyczerpalne źródło. Koncentratory tlenu zyskują coraz większe zaufanie wśród osób, zmagających się z chorobami płuc. Likwidują uczucie duszności i przynoszą ulgę wszystkim tym, którzy na co dzień muszą zmagać się z problemami z oddychaniem.

Jak działa koncentrator tlenu?

Wnętrze koncentratora tlenu stanowi filtr molekularny. Powietrze, które przez niego przechodzi, zostaje pozbawione azotu, dzięki czemu wzrasta jego nasycenie tlenem. Następnie trafia ono wprost do dróg oddechowych pacjenta. W zależności od wybranego koncentratora tlenu, stężenie życiodajnego gazu w wydalanym powietrzu wynosi od 90 do nawet 95%. Najważniejszą cechą domowych koncentratorów tlenu jest brak zbiornika z gazem. Co to oznacza w praktyce? Brak zbiornika niweluje ryzyko wybuchu, a także likwiduje konieczność stałego uzupełniania jego poziomu. Pacjent może dokonać również wyboru pomiędzy ciągłym przepływem powietrza, a przepływem impulsowym, czyli takim, które następuje przy każdym wdechu.

Zakup koncentratora tlenu – na co zwrócić uwagę?

Najnowsze modele koncentratora tlenu wyposażone zostały w baterie nowej generacji. Możliwość umieszczenia w urządzeniu dodatkowej baterii powoduje, że może ono działać nawet przez 10 godzin. Co więcej, do koncentratorów na ogół dodawana jest również ładowarka z adapterem. A wszystko po to, by nagły brak energii nie zaskoczył chorego w najmniej oczekiwanym momencie. Nowoczesne koncentratory są bardzo lekkie i nie stanowią źródła hałasu. Jest to bardzo istotna cecha zwłaszcza wówczas, gdy urządzenie jest używane w nocy.

Nowoczesne koncentratory tlenu cechuje również duży wybór możliwości przenoszenia. Niektóre wyposażone są w koła, inne w szelki, symulujące zwykłą torbę czy plecak. Urządzenia nowej generacji posiadają również pilota, umożliwiającego ich obsługę z pozycji leżącej. Starsze modele z kolei wymagają podłączenia do źródła prądu. Warto więc zdecydować się na nieco nowszy model, zasilany bateriami. Jest on znacznie bardziej praktyczny i wygodny w użyciu, niż koncentratory starszej generacji.

Jak wygląda terapia tlenowa koncentratorem tlenu?

Poważne przypadki wymagają terapii tlenowej minimum 16 godzin w ciągu dnia. Dlatego też ważne jest posiadanie własnego urządzenia w domu. Może być ono wykorzystywane np. podczas odpoczynku przed telewizorem, a nawet w czasie snu. Niektóre urządzenia cechują się minimalistycznymi rozwiązaniami i estetyką wyglądu. Mogą one więc śmiało stać się częścią wizerunku, bez zwracania uwagi na osobę, która musi korzystać z tego tupu pomocy. Aparaty tlenowe można zarówno kupić, jak i wypożyczyć. Cena tego typu urządzeń waha się w granicach od 1000 do nawet 3500 zł, co może być sporym obciążeniem dla budżetu. Wypożyczenie koncentratora jest idealnym rozwiązaniem dla chorych, którzy będą go potrzebować wyłącznie przez krótki czas. W innym przypadku warto jednak zainwestować we własne urządzenie, by podnieść jakość codziennego funkcjonowania na znacznie wyższy poziom.

Czy wszyscy mogą używać koncentratora tlenu?

Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z korzyści, jakie niesie ze sobą używanie przenośnego aparatu tlenowego. Przeciwwskazaniem jest m.in. uszkodzenie płuc, nieleczona odma opłucnowa, padaczka, ciąża i choroba wieńcowa serca.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.